Blog > Komentarze do wpisu
Gospodarka jest najważniejsza!

Od kilku miesięcy niczym innym nie żyje nasz kraj, jego obywatele, politycy, media, tylko roztrzaskanym samolotem. Wszyscy żyją w kraju żałoby, smutku i śmierci. Wszystkim to na rękę. Rząd nie musi rządzić, może nawet podnosić podatki i zabierać nasze pieniądze z OFE, a i tak nie traci poparcia. Opozycja nie musi być opozycją bo do czego ma być w opozycji? Media nie muszą być mediami – w końcu ten temat jest tak oklepany, że wystarczy puszczać powtórki – nic przecież się nie zmienia. Obywatele też nie muszą być obywatelami. Śledzą tylko biernie ten spektakl smutnych panów w garniturach i cieszą się, że mają spokój. Nikt ich nie agituje, nie wyzywa od ubeków, nie dzieli ich na ZOMO i prawdziwych patriotów.

W tej beznadziei gdzieś powstaje oddolny Ruch. Na każdym podwórku, w każdym zakładzie pracy jego zwolennicy rosną w siłę. Ruch, który niesie nadzieję, pozytywne przesłanie i odcina się od cywilizacji śmierci. W Katowicach na II Kongresie zapaliliśmy Ogień Życia jako symbol cywilizacji życia i protest przeciwko obecnej linii politycznej. Ogłosiliśmy nasz program gospodarczy. Ale kogo to obchodzi? Co innego jakby Janusz Palikot faktycznie widział posła Gosiewskiego na dworcu we Włoszczowej.

Nasze postulaty:

- Podatek liniowy 3 x 18

Bardzo prosty system podatkowy i konkurencyjny dla innych państw, które taki podatek już wprowadziły i zachęcają nim inwestorów.

- Obniżenie w ciągu 2 lat deficytu budżetowego o połowę

Proponujemy ograniczenie wydatków na armię, Kościół, partie polityczne. Likwidacja decyzji komisji majątkowej i zasad funkcjonowania wielu działów administracji, likwidacja funduszu świadczeń kościelnych. Połączenie ZUS-u i KRUS-u, bez zmiany wysokości składek dla rolników. To wszystko może dać 20 mld oszczędności.

- Zmiana formuły ministerstwa gospodarki na formułę ministerstwa przedsiębiorczości

Siłą naszej gospodarki jest duża liczba małych firm. Tymczasem ta sytuacja nie jest w ogóle uwzględniana w organizacji administracji. Jednocześnie tempo tworzenia nowych firm spadło i grozi to stagnacją.

- Promocja Polski

Promocja Polski jest jednym z istotnych źródeł wzrostu, tymczasem traktuje się ją całkowicie nieprofesjonalnie. Powinna stać się kluczowym zadaniem ministerstwa przedsiębiorczości.

- Połączenie KRUS-u i ZUS-u oraz wprowadzenie nadzoru korporacyjnego, takiego jak dla spółek giełdowych dla połączonego ZUS-u

Utrzymanie odmiennych stawek dla rolników ni musi oznaczać dwu oddzielnych administracji: dwu budynków w tym samym mieście, podwójnej liczby urzędników. To może przynieść oszczędności wielu miliardów rocznie. Z drugiej strony działalność tej firmy nie podlega żadnej prawdziwej, nie zaś politycznej, kontroli, a jednocześnie wydaje się tam miliardy na inwestycje. Czas to zracjonalizować.

- Wydłużenie wieku emerytalnego poprzez wzrost świadczenia za dłuższą pracę

Polacy pracują za krótko. Jesteśmy krajem najmłodszych emerytów i tego nie da się utrzymać – także w interesie następnych pokoleń. Zamiast karać ludzi dłuższym okresem pracy, lepiej ich zachęcać proporcjonalnym wzrostem emerytury w wypadku dłuższej pracy. Konieczne jest także ograniczenie uprzywilejowania służb mundurowych. Nie może być tak, że młodzi, wykształceni, w pełni sprawni ludzie przechodzą na emeryturę.

- Wiele drobnych zmian, czyli wprowadzenie w życie projektów Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo

Zmiany w ustawach: o zamówieniach publicznych, o planie zagospodarowania przestrzennego, o prawie budowlanym, o podpisie elektronicznym, o rachunkowości, o kosztach reklamy i reprezentacji, o VAT, o wykonywaniu różnych zawodów, w tym o dostępie do zawodów prawniczych i innych.

Prawie sto projektów komisji utknęło w komisjach stałych. Są to projekty uzgodnione z wieloma organizacjami biznesu, mające kluczowe znaczenie dla zracjonalizowania wielu ustaw.

Postulatów naprawy polskiej gospodarki jest tak wiele, iż wymagają odrębnego dokumentu. Tworzą go dla nas najlepsi eksperci, wybitni ekonomiści. Powyższe postulatu gospodarcze to dopiero początek.

wtorek, 18 stycznia 2011, rppopole

Polecane wpisy

stat4u